اقامت کاری در ترکیه

اقامت کاری در ترکیه

در این مقاله به این مباحث میپردازیم

خلاصه ای از کشور ترکیه

انواع ویزای کار در ترکیه

هزینه ها جهت اخذ ویزای کار در ترکیه

مزایای اخذ ویزای کاری

اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله ویزای کاری

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه

مراحل دریافت ویزای کار در ترکیه

تمدید ویزای کار در ترکیه و در آخر دریافت ویزای نامحدود ترکیه

خلاصه ای از کشور ترکیه

ترکیه به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده و پایتخت این کشور آنکارا است.

این کشور زیبا جمعیتی حدود ۸۰ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر و وسعتی معادل ۷۸۳.۳۵۶ کیلومتر مربع میباشد. زبان رسمی این کشور ترکی و دین رسمی آنها مسلمان است و واحد پولی این کشور لیر میباشد.

کشور ترکیه از لحاظ کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹ در بین ۴۵ کشور برتر دنیا، در رتبه بندی و رنکینگ برترین کشورهای جهان قرار دارد.

این کشور که از لحاظ اقتصادی در زمره هجدهمین اقتصاد جهان قرار دارد، به عنوان ششمین مقصدمحبوب گردشگری جهان محسوب می شود. سرمایه گذاری های کلان دولت ترکیه در جهت جذب متقاضیان ماهر و متخصص حرفه ای و تبدیل این کشور به یک کشور پیشرفته و مدرن و همچنین نرخ رشد و رونق اقتصادی این کشور در سال های اخیر موجب شده است تا در سال های اخیر مهاجرت شغلی و حرفه ای به این کشور با رشد چشمگیری مواجه شود.

از دلایل مهم مهاجرت ایرانیان برای کار و اشتغال به این کشور آسیایی اروپایی میتوانیم به مشابهت دین و فرهنگ و آداب و رسوم با ایرانیان، قرابت و نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی، عدم نیاز به اخذ ویزا برای متقاضیان ایرانی و اقتصاد رو به رشد اشاره کنیم.

از جمله دلایل مهاجرت متقاضیان به این کشور وجود تنوع فرهنگی، جاذبه های گردشگری و تاریخی، فرهنگ و تاریخ غنی و مهم تر از همه پایین بودن هزینه های زندگی در ترکیه ست متقاضیان ایرانی با اخذ ویزای کار ترکیه از  مزیت زندگی در کشوری نیمه آسیایی با استانداردهای اروپایی برخوردار می شوند. کشور ترکیه به دلیل روابط دیپلماتیک مناسب با دیگر کشورهای اروپایی در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته و روبه رشد است. رونق اقتصادی و رشد مناسبات اقتصادی این کشور اروپایی آسیایی چنان در حال پیشرفت است که پس از کشور چین در رده دوم رشد اقتصادی قرار دارد.ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور موجب شده است تا دولت ترکیه برای جذب مهاجران شغلی و حرفه ای سرمایه گذاری کلانی انجام دهد.

انواع ویزای کار در کشور ترکیه عبارتند از

ویزای کار موقت یک ساله: امضای قرارداد با یک کارفرمای ترک

ویزای کار دائم: اخذ ویزای کار یک ساله موقت، سپس دریافت ویزای کار دایم به مدت ۸ سال در ترکیه

ویزای کار مستقل: ۵ سال کار در ترکیه با ویزای کاری این کشور

ویزای کار فیروزه ای: داشتن تحصیلات بالا، داشتن سابقه کاری درخشان تاثیر مثبت در اقتصاد ترکیه با اعتبار ۳ ساله

ویزای کار ویژه: داشتن تحصیلات بالا و سرمایه گذاری در حوزه آی تی و مشاغل ویژه همانند ویزای کار موقت ویژه: مخصوص فیلمسازان، هنرمندان و ورزشکاران

هزینه ها جهت اخذ ویزای کار در ترکیه

برای این که بتوانید ویزای کار ترکیه را دریافت کنید، ملزم به پرداخت هزینه های مشخصی هستید. هر کدام از انواع ویزای کار در ترکیه، هزینه های مشخص شده ای دارند. این هزینه ها بر حسب نوع ویزای کار به شرح زیر است:

برای دریافت ویزای کار موقت یک ساله باید ۶۱۵.۲۰ لیر پرداخت کنید.

برای دریافت ویزای کار دایم باید ۶۱۵.۷۰ لیر پرداخت کنید.

برای اخذ ویزای کار مستقل باید ۶۱۵۲.۷۰ لیر پرداخت کنید.

برای دریافت کار ویژه باید ۶۱۵۲.۷۰ لیر پرداخت کنید. برای دریافت کارت اقامت برای تمامی ویزاهای کاری باید ۷۲ لیر پرداخت کنید.

مزایای اخذ ویزای کاری

در پایین به چند مورد از مزیت های دریافت ویزای کاری در ترکیه اشاره میکنیم:

دریافت مجوز برای اقامت طولانی مدت:

که متقاضی میتواند پس از گذشت ۴ سال زندگی و کار در این کشور، درخواست حق شهروندی دایم  را از دولت ترکیه دریافت کند.

برخورداری از بیمه درمانی:

که با داشتن بیمه درمانی از پرداخت هزینه های درمان معاف میشوند.

به دست آوردن سابقه کار بین المللی

که مهاجرت آسان به سایر کشورهای مطرح جهان، به متقاضیان کمک میکند.

اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله ویزای کاری

با در دست داشتن پاسپورت ترکیه میتوان به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا سفر کرد.

کسانی که ویزای کاری ترکیه را دریافت کنند و بتوانند با تمدید قرارداد کاری ویزای خود را به مدت ۵ سال تمدید کنند، پس از گذشت این مدت در صورت داشتن شرایط ذیل می توانند درخواست دهند و پاسپورت ترکیه را اخذ کنند:

تسلط به زبان ترکی استانبولی

عدم تهدید امنیت اجتماعی ترکیه

نداشتن خطر برای سلامت جامعه ترکیه عدم سوء پیشینه کیفری

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه

چهار قطعه عکس پاسپورتی

داشتن اصل پاسپورت

کپی از تمامی صفحات پاسپورت

ارائه اصل و کپی مجوزی که توسط اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی صادر شده است

پرداخت هزینه های لازم و ارائه رسید آن

باید توجه داشت که کلیه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه باید به سفارت کشور ترکیه در محل اقامت اصلی فرد تحویل داده شود.

مراحل دریافت ویزای کار در ترکیه

ابتدا باید مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در ترکیه را طبق قوانین، جمع آوری کنید.سپس مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در ترکیه برای وزارت کار و امور اجتماعی در کشور ترکیه ارسال کنید. طبق قانون ۴۸۱۷ ترکیه، مدارک شما باید توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی این کشور بررسی شود.

در صورتی که مدارک شما کامل باشد و از شرایط کافی برای کار در ترکیه برخوردار باشد، نتیجه درخواست به دو صورت برای شما ارسال می شود. در یک روش نتیجه درخواست را به صورت آنلاین دریافت می کنید. در روش دوم یک فرم مدون دریافت می کنید. با دریافت پاسخ از سوی دولت ترکیه، شما ۳۰ روز مهلت دارید تا مجدداً درخواست اجازه اقامت خود را برای این کشور ارسال کنید. طی کردن کلِ پروسه دریافت ویزای کار در ترکیه، به ۹۰ روز زمان نیاز دارد.

تمدید ویزای کار در ترکیه

زمانی که ویزای کار در ترکیه رو دریافت میکنید این ویزا تنها ۱ سال اعتبار دارد، که بعد از گذشت یک سال باید خاک ترکیه را ترک کنید.

اما اگر ویزای خود را تمدید کنید میتوانید در ترکیه بمانید. برای این کار شما باید ۴۵ روز قبل از اتمام اعتبار ویزای خود، درخواست تمدید را برای وزارت کار و امنیت اجتماعی ارسال کنید که در صورت موافقت از طرف این اداره، ویزای کار شما برای مدت یک سال دیگر دارای اعتبار میشود و شما برای سال دوم هم میتوانید در ترکیه کار و زندگی کنید.

در صورتی که هر سال تمدید کنید به همان شیوه ۴۵ روز قبل از اتمام اعتبار ویزا، شما میتوانید به ماندن در ترکیه ادامه دهید، که اینباربرای ویزای شما سه سال اعتبار زده میشود.

و در آخر دریافت ویزای نامحدود ترکیه

اگر بتوانید با استفاده از روش تمدید ویزای کار در ترکیه، ۴ سال در این کشور کار و زندگی کنید، میتوانید برای اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. در این صورت برای شما ویزای کار نامحدود صادر می شود. با دریافت این نوع ویزا به تمدید مجدد نیاز ندارید. با وجود نامحدود بودن ویزا، حتی اگربخواهید ترکیه را برای مدتی ترک کنید و پس از مدتی مجدداً به این کشور برگردید، هیچ مانعی بر سر راه شما قرار نمی گیرد.

پرسش و پاسخ سوالات اقامتی
در این بخش میتوانید سوالات خود را از ما بپرسید، تا در سریعترین زمان ممکن جواب شما را در همین بخش ارسال کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishTurkeyUnited Arabic Emirates
Open chat
1
سلام. اگر سوالی در زمینه ملکی و پروسه شهروندی و اقامت دارید تو واتس اپ میتونید بپرسید. ساعات پاسخگویی 9صبح الی 9شب
Powered by