بیمه تامین اجتماعی (SGK) بیمه تکمیلی ترکیه

بیمه تامین اجتماعی (SGK) بیمه تکمیلی ترکیه

بیمه تامین اجتماعی (SGK) و بیمه تکمیلی در کشور ترکیه

SGK یا همان سازمان تامین اجتماعی در ترکیه سازمان بیمه گر اجتماعی است که همه کارگران و کارمندان تحت قانون کار را بصورت اجباری و صاحبان مشاغل را بصورت اختیاری تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

اما سوال اینجاست که آیا در ترکیه اتباع خارجی می توانند تحت پوشش این نوع بیمه اجتماعی قرار گیرند یا نه؟

جواب بله است. این افراد به دو دسته تقسیم می شوند :

گروه اول اتباع خارجی می باشند که در ترکیه دارای مجوز کار هستند و همزمان با صدور مجوز کار یا چالیشما ایزینی طبق قانون کار بصورت اجباری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی(SGK) قرار گرفته و تمام افراد تحت تکفل آنها هم می توانند از مزایای خدمات درمانی و اجتماعی آن بهره مند گردند و حق بیمه آنها را ماهیانه کارفرما پرداخت می کند.

گروه دوم افرادی هستند که در ترکیه کارت اقامت دارند ولی دارای مجوز کار نیستند. این دسته از افراد هم       می توانند از این بیمه بهره مند گردند با این تفاوت که در حالت اول کارفرما برای بیمه آنها اقدام می کرد ولی در این حالت باید خودشان اقدام و نسبت به پرداخت حق بیمه شان اقدام کنند و به اصطلاح بیمه خویش فرما شوند. ولی یک شرط دارد و آن هم این است که از مدت اقامتشان باید یک سال گذشته باشد.

برای انجام این کار ابتدا به اداره نفوس محل سکونت خود مراجعه کرده و نسبت به ثبت آدرس اقدام نموده و بعد با دردست داشتن کارت اقامت به اداره SOSYAL GÜVENLİK KURUMU محل سکونت خود رفته و در بدو ورود به قسمت DANIŞMALIK  یا اطلاعات بگویید isteğe bağlı sigotası yapamak istiyorum  سپس آنها شما را به قسمت مربوطه راهنمایی خواهند کرد و در قسمت مربوطه هم جمله بالا را گفته و متصدی مربوطه فرمی را به شما خواهد داد. فرم را پر کرده و به متصدی تحویل دهید. متصدی از شما سوال خواهد کرد از هر دوی خدمات درمانی و بازنشستگی این بیمه می خواهید بهره مند شوید یا فقط یکی ؟ اگر شما از خدمات درمانی و بازنشستگی این بیمه با هم استفاده کنید برای سال ۲۰۱۹ ماهیانه باید ۸۱۸ لیر پرداخت کنید و اگر فقط از خدمات درمانی بخواهید بهره مند شوید باید ماهیانه ۶۱۴ لیر پرداخت کنید. در صورتی که شما موفق به اخذ شهروندی ترکیه بشوید برای استفاده از خدمات درمانی بجای مبلغ ۶۱۴ لیر ماهیانه ۷۶ لیر پرداخت خواهید کرد. با پرداخت این مبلغ شما و افراد خانواده شما تحت پوشش بیمه SGK یا همان تامین اجتماعی کشور ترکیه قرار خواهید گرفت و از خدمات درمانی بیمارستانهای دولتی بصورت رایگان و در بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی و داروخانه ها با تخفیف می توانید استفاده کنید.

ذکر دو نکته در اینجا لازم است. اول این که حق بیمه پرداختی بعنوان حداقل می باشد و این رقم می تواند بسته به خواسته شما تا حدود ۶۴۰۰ لیر هم افزایش پیدا کند، هرچقدر این رقم را بیشتر پرداخت کنید در هنگام بازنشستگی حقوق بیشتری را دریافت خواهید کرد.

بعد از تکمیل فرم و تحویل آن به متصدی مربوطه در روز آخر همان ماه به بانک مراجعه کرده و به متصدی بانک بگویید BAĞ-KUR PRİM را می خواهم پرداخت کنم و حق بیمه را پرداخت کنید. از طریق اینترنت بانک هم قابل پرداخت است. یک ماه بعد از تاریخ تحویل فرم ثبت نام و پرداخت حق بیمه، بیمه شما در سیستم تمام بیمارستانها، داروخانه ها و مراکز درمانی فعال خواهد شد و شما می توانید از خدمات آن بهره مند شوید. این بیمه کارت و دفترچه خاصی ندارد و فقط در هنگام مراجعه به مراکز درمانی کارت اقامت همراهتان باشد.

با پرداخت ۱۵ سال حق بیمه بشرطی که سن شما به ۶۳ سال رسیده باشد می توانید از طریق این بیمه در کشور ترکیه بازنشسته و حقوق بازنشستگی دریافت کنید.

با تحت پوشش بیمه SGK قرار گرفتن تمام افراد تحت تکفل شما هم تحت پوشش قرار خواهند گرفت از جمله فرزندان دختر تا زمانی که ازدواج کنند و فرزندان پسر اگر دانشجو باشند تا ۲۵ سالگی و در غیر این صورت تا ۱۸ سالگی تحت پوشش قرار می گیرند.

بعد از اینکه تحت پوشش بیمه SGK قرار گرفتید برای اینکه از خدمات بیمارستانهای خصوصی هم با تخفیف های بسیار بالا و با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی بهره مند شوید می توانید نسبت به بیمه تکمیلی یا TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI با یکی از بیمه های خصوصی برای خودتان و اعضای خانواده تان اقدام کنید. توضیح اینکه در صورتی می توانید بیمه تکمیلی را انجام دهید که قبلاٌ تحت پوشش بیمه SGK قرار گرفته باشید و بیمه تکمیلی به تنهایی قابل انجام نیست. از بهترین بیمه های خصوصی در ترکیه برای انجام بیمه تکمیلی می توان به بیمه های ALLİANZ  و AXA SİGORTA اشاره کرد. به عنوان مثال حق بیمه تکمیلی سالیانه برای یک خانواده چهارنفره در شرکت بیمه AXA SİGORTA مبلغی در حدود ۵۳۰۰ لیر می باشد که با این بیمه تکمیلی در سال شما می توانید ده بار به بیمارستانهای خصوصی مراجعه کنید و کلیه کارهایی که لازم باشد برای شما انجام دهند و فقط شما مبلغ ۱۵ لیر پرداخت خواهید کرد.

در کل اگر می خواهید در کشور ترکیه زندگی کنید با توجه به اینکه هزینه های درمانی در ترکیه بالا می باشد، داشتن بیمه SGK برای شما واجب است و ما به شما توصیه می کنیم اگر توان پرداخت این حق بیمه را دارید خودتان را هم تحت پوشش بیمه SGK و هم بیمه تکمیلی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishTurkeyUnited Arabic Emirates
Open chat
1
سلام. اگر سوالی در زمینه ملکی و پروسه شهروندی و اقامت دارید تو واتس اپ میتونید بپرسید. ساعات پاسخگویی 9صبح الی 9شب
Powered by